Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Short break

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Zgromadzone tu zabytki architektury drewnianej oglądamy jakbyśmy chodzili po dawnych układach osadniczych, typowych dla północno-wschodniej Polski. Charakter muzeum pozwala cofnąć się w czasie i poczuć klimat podlaskie wsi. Spacerując po blisko 30 ha mijać będziemy stare chałupy, spichlerze, stodoły, ale również kapliczki i przydrożne krzyże. Drewniane domy otoczone są ogrodami bogatymi w tradycyjne kwiaty, warzywniakami i zielnikami. Zajrzyjcie również do wnętrz – zobaczycie jak wyglądało dawne wyposażenie chałup oraz wystawy poświęcone m.in. tradycyjnemu zdobnictwu architektury drewnianej, narzędziom rolniczym czy pojazdom wiejskim. Ze względu na bogate zbiory etnograficzne pochodzące z całego regionu jest to obowiązkowy punkt dla chcących poznać XIX-wieczne Podlasie. Każdy znajdzie dodatkową atrakcję dla siebie.

Dla dorosłych – ekspozycja przedstawiająca leśną bimbrownie. Przedstawione są tam etapy nielegalnej produkcji alkoholu na oryginalnym sprzęcie, zarekwirowanym kiedyś przez policję.

Dla dzieci – plac zabaw z drewnianymi zabawkami.

Na terenie Muzeum istnieje również Sokolarnia, w której prowadzona jest hodowla ptaków drapieżnych.

Czytaj więcej...

Kruszyniany

Kruszyniany

Niewielka wieś, położona na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej. Do granicy z Białorusią jest tylko 4 km. To kolebka polskich tatarów, którzy tworzą tutejszą historię od setek lat. Kruszyniany to jedna z dwóch miejscowości tatarskich (druga to Bohoniki), zachowanych po II wojnie światowej.

Sercem wsi jest nierzucający się w oczy drewniany meczet. Wejdź i z zaciekawieniem wysłuchaj Dżemila – rodowitego tatara oraz fascynującego przewodnika. Dowiesz się o tatarskich zwyczajach, życiu codziennym i świątecznym muzułmanów, a także dlaczego zielony jest kolorem przewodnim na świątyni.  

Tuż obok, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się zabytkowy cmentarz tatarski – mizar. Zauważ, że wszystkie nagrobki zwrócone są na wschód. Przy wejściu znajdują się mogiły bardzo podobne do chrześcijańskich, ale w głębi odnajdziesz stare nagrobki kamienne z półksiężycem i arabskimi inskrypcjami.

Jesteś głodny? Polecamy słynny już pierekaczewnik, kołduny lub trybuszoki. A do tego kawę lub herbatę po tatarsku.

Cząstkę podlaskiego Orientu zobaczysz również w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Bogate, autentyczne i wyjątkowe zbiory muzealne pokazują dziedzictwo historyczne i kulturowe lokalnej społeczności tatarskiej.

Czytaj więcej...

Supraśl

Supraśl

Niewielkie, urocze miasteczko, będące sercem Puszczy Knyszyńskiej. Spacerując uliczkami Supraśla miniemy wiele ważnych miejsc, ciekawych budynków. Wiele z nich wskazuje nam wielowiekową historię miejscowości. Możemy zatem spróbować cofnąć się w czasie.

Zacznijmy od najważniejszego zabytku w Supraślu, który stanowi unikat w skali Podlasia. Oczywiście jest nim Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Mieszczący się tu prawosławny, męski klasztor, swoje początki miał na przełomie XV i XVI wieku. Klasztor ufundował wojewoda nowogródzki i marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i arcybiskupa smoleńskiego Józefa Sołtana.

Burzliwa historia monasteru to liczne wznoszenia nowych cerkwi i przylegających budynków, pożary pochłaniające cały dobytek, odbudowy i ponowne zniszczenia. W chwilach odrodzenia siedziba mnichów była niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym Supraśla. Znajdowała się tu bogata biblioteka, która pielęgnowała kontakty z innymi prawosławnymi ośrodkami. Początek XVII wieku to podporządkowanie się zarządzeniom unii brzeskiej. Ponad dwieście lat zarządzania Bazylianów to m.in. rozbudowa zespołu klasztornego o Pałac Archimadrytów i bramę (dzwonnicę), katakumby z przylegającymi ogrodami, polami uprawnymi i winnicami. Rozpoczęto również działalność wydawniczą. Dopiero w 1839 roku budynki odzyskali mnisi prawosławni, żeby ponownie utracić je po I wojnie światowej.

Obecnie monaster jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Kompleks klasztorny stanowią Cerkiew Zwiastowania NPM, Pałac Archimadrytów, cerkiew Jana Teologa, brama – dzwonnica oraz barokowe zabudowania.

Odwiedzając to miejsce bezwzględnie trzeba doświadczyć emocji związanych z wystawą, na której znajdziemy około 300 ikon, unikalnych fresków oraz innych przedmiotów sakralnych. Niepowtarzalne Muzeum Ikon stanowi jeden z Oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Całość uzupełnia oprawa świetlno-dźwiękowa.

Supraśl to również historia włókiennictwa z końca XIX w. Pierwszym fabrykantem w Puszczy Knyszyńskiej był Wilhelm Fryderyk Zachert. Ceniony przedsiębiorca ze Zgierza, ratując swój majątek przed bankructwem, przeniósł produkcję do Supraśla (ówczesna Rosja). Ze sobą przywiózł również około 200 robotników z rodzinami, przydzielając im działki i budując domy. Dawny układ urbanistyczny podziwiamy do dziś wraz z słynną ulicą 3 maja (dawniej Główną) i tzw. domami tkaczy.

Poznajcie również Adolfa Buchholtza – łódzkiego potentata przemysłowego, który także przeniósł swój interes do Supraśla. Przed ślubem z Adelą Scheibler – córką ważnego fabrykanta z Łodzi, Buchholtz odkupuje od Zacherta dworek. Zbyt skromny budynek prawie przeszkodził w ożenku, więc koniecznością była jego rozbudowa. Prace trwały 13 lat, budynek dostał bogatą oprawę, a wokół powstało kilka dodatkowych obiektów. Właściciel niezbyt długo cieszył się swoim pałacem, zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dziś to miejsce znowu jest pełne życia. Od 1959 roku w Pałacu Buchholtzów mieści się siedziba Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera.

Zajrzyjcie również na cmentarz ewangelicki przy drodze w kierunku Białymstoku. Znajdują się tam grobowiec Zachertów i kaplica Buchholtzów. Ta druga zbudowana w neogotyckim stylu jest szczególnie atrakcyjna.

To tylko kilka perełek z uroczego miasteczka, po więcej trzeba wyruszyć na spacer.

Supraśl to również kierunek dla osób potrzebujących podreperować swoje zdrowie. Znajdują się tu jedne z najlepszych złóż borowin. Sprzyja temu również łagodny, średnio bodźcowy klimat, wzbogacony o naturalne substancje eteryczne

Czytaj więcej...