Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Supraśl

Niewielkie, urocze miasteczko, będące sercem Puszczy Knyszyńskiej. Spacerując uliczkami Supraśla miniemy wiele ważnych miejsc, ciekawych budynków. Wiele z nich wskazuje nam wielowiekową historię miejscowości. Możemy zatem spróbować cofnąć się w czasie.

Zacznijmy od najważniejszego zabytku w Supraślu, który stanowi unikat w skali Podlasia. Oczywiście jest nim Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Mieszczący się tu prawosławny, męski klasztor, swoje początki miał na przełomie XV i XVI wieku. Klasztor ufundował wojewoda nowogródzki i marszałek Wielkiego Księstwa Litewskiego Aleksandra Chodkiewicza i arcybiskupa smoleńskiego Józefa Sołtana.

Burzliwa historia monasteru to liczne wznoszenia nowych cerkwi i przylegających budynków, pożary pochłaniające cały dobytek, odbudowy i ponowne zniszczenia. W chwilach odrodzenia siedziba mnichów była niezwykle ważnym ośrodkiem kulturalnym i religijnym Supraśla. Znajdowała się tu bogata biblioteka, która pielęgnowała kontakty z innymi prawosławnymi ośrodkami. Początek XVII wieku to podporządkowanie się zarządzeniom unii brzeskiej. Ponad dwieście lat zarządzania Bazylianów to m.in. rozbudowa zespołu klasztornego o Pałac Archimadrytów i bramę (dzwonnicę), katakumby z przylegającymi ogrodami, polami uprawnymi i winnicami. Rozpoczęto również działalność wydawniczą. Dopiero w 1839 roku budynki odzyskali mnisi prawosławni, żeby ponownie utracić je po I wojnie światowej.

Obecnie monaster jest jednym z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Kompleks klasztorny stanowią Cerkiew Zwiastowania NPM, Pałac Archimadrytów, cerkiew Jana Teologa, brama – dzwonnica oraz barokowe zabudowania.

Odwiedzając to miejsce bezwzględnie trzeba doświadczyć emocji związanych z wystawą, na której znajdziemy około 300 ikon, unikalnych fresków oraz innych przedmiotów sakralnych. Niepowtarzalne Muzeum Ikon stanowi jeden z Oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Całość uzupełnia oprawa świetlno-dźwiękowa.

Supraśl to również historia włókiennictwa z końca XIX w. Pierwszym fabrykantem w Puszczy Knyszyńskiej był Wilhelm Fryderyk Zachert. Ceniony przedsiębiorca ze Zgierza, ratując swój majątek przed bankructwem, przeniósł produkcję do Supraśla (ówczesna Rosja). Ze sobą przywiózł również około 200 robotników z rodzinami, przydzielając im działki i budując domy. Dawny układ urbanistyczny podziwiamy do dziś wraz z słynną ulicą 3 maja (dawniej Główną) i tzw. domami tkaczy.

Poznajcie również Adolfa Buchholtza – łódzkiego potentata przemysłowego, który także przeniósł swój interes do Supraśla. Przed ślubem z Adelą Scheibler – córką ważnego fabrykanta z Łodzi, Buchholtz odkupuje od Zacherta dworek. Zbyt skromny budynek prawie przeszkodził w ożenku, więc koniecznością była jego rozbudowa. Prace trwały 13 lat, budynek dostał bogatą oprawę, a wokół powstało kilka dodatkowych obiektów. Właściciel niezbyt długo cieszył się swoim pałacem, zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Dziś to miejsce znowu jest pełne życia. Od 1959 roku w Pałacu Buchholtzów mieści się siedziba Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Artura Grottgera.

Zajrzyjcie również na cmentarz ewangelicki przy drodze w kierunku Białymstoku. Znajdują się tam grobowiec Zachertów i kaplica Buchholtzów. Ta druga zbudowana w neogotyckim stylu jest szczególnie atrakcyjna.

To tylko kilka perełek z uroczego miasteczka, po więcej trzeba wyruszyć na spacer.

Supraśl to również kierunek dla osób potrzebujących podreperować swoje zdrowie. Znajdują się tu jedne z najlepszych złóż borowin. Sprzyja temu również łagodny, średnio bodźcowy klimat, wzbogacony o naturalne substancje eteryczne