Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Kruszyniany

Niewielka wieś, położona na obrzeżach Puszczy Knyszyńskiej. Do granicy z Białorusią jest tylko 4 km. To kolebka polskich tatarów, którzy tworzą tutejszą historię od setek lat. Kruszyniany to jedna z dwóch miejscowości tatarskich (druga to Bohoniki), zachowanych po II wojnie światowej.

Sercem wsi jest nierzucający się w oczy drewniany meczet. Wejdź i z zaciekawieniem wysłuchaj Dżemila – rodowitego tatara oraz fascynującego przewodnika. Dowiesz się o tatarskich zwyczajach, życiu codziennym i świątecznym muzułmanów, a także dlaczego zielony jest kolorem przewodnim na świątyni.  

Tuż obok, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się zabytkowy cmentarz tatarski – mizar. Zauważ, że wszystkie nagrobki zwrócone są na wschód. Przy wejściu znajdują się mogiły bardzo podobne do chrześcijańskich, ale w głębi odnajdziesz stare nagrobki kamienne z półksiężycem i arabskimi inskrypcjami.

Jesteś głodny? Polecamy słynny już pierekaczewnik, kołduny lub trybuszoki. A do tego kawę lub herbatę po tatarsku.

Cząstkę podlaskiego Orientu zobaczysz również w Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich. Bogate, autentyczne i wyjątkowe zbiory muzealne pokazują dziedzictwo historyczne i kulturowe lokalnej społeczności tatarskiej.