Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Arboretum


Opis:

Rodzaj ogrodu botanicznego powstałego w leśnym otoczeniu. Funkcjonuje od 1988 roku na powierzchni 26 ha, prezentuje wiele gatunków drzew i roślin.

Jedyny w swoim rodzaju ogród botaniczny i park leśny w jednym. Do eksploracji i poszerzenia swojej wiedzy udostępnione jest aż 26 ha Puszczy Knyszyńskiej. Ogromną wartością Arboretum jest bogactwo siedlisk leśnych. Wynika ono z dużego zróżnicowania terenu i rozmaitości gleb jakie tutaj wstępują. Czekają Ciebie zatem przechadzki wśród wzniesień i pagórków, ale też wzdłuż dolin rzecznych.
Kolekcja obejmuje około 350 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Wybrane zostały tak, aby podołać surowym warunkom klimatu Podlasia. Znajdują się tu rośliny typowe dla Puszczy Knyszyńskiej, ale odkryjemy również trochę egzotyki.
W Arboretum funkcjonuje Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej, a tuż obok znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej. Nagrobków poległych powstańców listopadowych strzegą okazałe, pomnikowe dęby. Oba miejsca zasługują na chwilę zadumy, pamięci i pozwalają dostrzec to, co przeżyła Puszcza.
Arboretum jest czynne w okresie od 1 kwietnia do 30 września w godzinach 9-19 we wszystkie dni tygodnia, wejście jest bezpłatne. Oprowadzanie przez przewodnika grup zorganizowanych – tylko w dni robocze, po uprzednim uzgodnieniu.

Źródła:
http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl

Zobacz również: