Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Małe Muzeum Historii Puszczy Knyszyńskiej w Kopnej Górze


Opis:

Prezentowane są tu zabytki związane z bytnością ludzi na obszarze Puszczy Knyszyńskiej, a także z narodowymi powstaniami, które odbywały się na tych terenach.

W otoczeniu lasów i niezwykłego ogrodu botanicznego stoi niewielkie muzeum poświęcone historii Puszczy Knyszyńskiej. Na ekspozycji przedstawione są wydarzenia mające miejsce w okolicy.
Zdecydowanie najwięcej uwagi poświęcono wydarzeniom z Powstania Listopadowego i Styczniowego. Jedna z najważniejszych i najtragiczniejszych bitw rozgrała się w okolicach Kopnej Góry, na łąkach położonych nad rzeką Sokołdą. Jak wcześniej sądzono, ustawiony nieopodal pomnik poświęcony jest poległym w tej bitwie, datowanej na 1863 rok. Dopiero badania archeologiczne prowadzone w latach 2007-2010 dostarczyły nowych informacji – są to mogiły powstańców listopadowych.

W gablotach obejrzysz guziki, strzępy mundurów i inne drobne elementy, które należały do powstańców, ale również do innych, dawnych bywalców Puszczy Knyszyńskiej i tutejszych traktów. Przez Puszczę, w kierunku Rosji, przemierzała m.in. Wielka Armia napoleońska. Z Białegostoku, przez Królowy Most i dalej w kierunku Krynek, przemierzało około 675 tysięcy żołnierzy. Elementy ich umundurowania również pozostały w tutejszych lasach.

Być może ekspozycja nie jest bardzo rozbudowana, ale stanowi o przeszłości tego miejsca i tragediach lokalnej społeczności. To jest jego największa wartość.

Wystawę można obejrzeć w okresie 1.04-30.09, w dni wolne od pracy w godzinach 10-12 oraz 16-18. W pozostałych miesiącach oraz we wszystkie dni robocze – po uprzednim uzgodnieniu.

Kontakt: Tel: (85) 71 31 570, Krzysztof Łaziuk – st. specjalista SL d/s ochrony przyrody
tel. kom. 782 620 848, krzysztof.laziuk@bialystok.lasy.gov.pl
Źródła:
http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl

Zobacz również: