Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Wiatrak holender


Opis:

Nieznana jest dokładna data wybudowania wiatraka, ale powstanie budynku szacuje się na przełom XIX i XX w.

Na początku XX w. stał we Wsi Milewskie w województwie podlaskim. Należał do rodziny Maksymów. Przed II Wojną Światową zakupiony przez Józefa Sosnowskiego i przeniesiony do położonej nieopodal wsi Moniuszki w gminie Jaświły. Jednak w nowym miejscu nigdy nie został uruchomiony z powodu zakazów Niemców, a po wojnie władz komunistycznych dyskryminujących prywatne młynarstwo. Właściciel wykorzystywał go, jako suszarnię tytoniu. W 1983r. przeniesiony do wsi Studzianki, gdzie po wymianie i naprawie wielu elementów jego konstrukcja wraz z dachem została zmontowana przez dwunastoosobową ekipę (Krzysztof Kulesza, Adam Turecki, Tomasz de Tusch-Lec, Leszek Groman, Zbigniew Czerniak, Ireneusz Karwowski, Adam Kienig, Jan Kitszel, Aleksander Kosiński, Jerzy Kudrycki, Janusz Tomecki, Piotr Knothe) w ciągu 14 godzin i 20 minut, co stało się niepobitym do dzisiaj Rekordem Guinnessa odnotowanym w holenderskim wydaniu Księgi Rekordów (miało to miejsce 14 lipca 1986 r.). W listopadzie 2006 r. zamontowano na wiatraku nowe śmigła, odtworzone według wzorów holenderskich współpracujące z zabytkowymi żaglami z wiatraka DE KAT z Holandii otrzymanymi w prezencie od Gerbranda de Vries – jego właściciela.
Obiekt jest wpisany do Rejestru zabytków. W 2007 r. wiatrak uzyskał główną nagrodę w konkursie za najlepiej utrzymany zabytek drewniany w województwie podlaskim.

Źródło: http://www.wiatraki1.home.pl/wiatraki/admin/html_wojewodztwa.php?woj_id=10&pow_id=69&wojold_id=10&powold_id=1&typ_id=1&stan_id=1&istnieje_0=t&strona_typ=1

Zobacz również: