Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Szlak rowerowy

Szlak Kresowe Wędrówki

Szlak Kresowe Wędrówki

Najbardziej zróżnicowany szlak pod względem atrakcji spotykanych w Puszczy Knyszyńskiej o długości około 150 km. Na szlaku można zobaczyć walory sakralne, kulturowe, historyczne, krajobrazowe, przyrodnicze oraz urbanistyczne i inne.

Przebieg:
Krynki – Kruszyniany – Górany – Ostrów Nowy, Południowy i Północny – Szudziałowo – Talkowszczyzna – Kopna Góra – Surażkowo – Podsupraśl – Rezerwat Jałówka – Czarna Białostocka – Czarna Wieś Kościelna – Kopisk – Wasilków – Nowodworce – Ogrodniczki – Ciasne – Leśniczówka Izoby – Królowy Most – Downiewo

Czytaj więcej...

Szlak Jałówka – Królowy Most

Szlak Jałówka – Królowy Most

Przebiega przez miejscowości Jałówka – Mostowlany – Świsłoczany – Gabiaty – Bobrowniki – Rudaki Łosiniany – Kruszyniany – Grzybowce – Gródek – Królowe Stojło – Radunin – Załuki – Królowy Most, ukazując uroki wschodniej części Puszczy Knyszyńskiej. Atrakcjami turystycznymi szlaku są przede wszystkim Kruszyniany z drewnianą architekturą tatarską oraz liczne walory przyrodnicze obszaru.

Czytaj więcej...

Szlak Green Velo

Szlak Green Velo

Fragment trasy rowerowej Green Velo prowadzi z Białegostoku do Supraśla. Nad miejscowością dominuje majestatyczny, zrekonstruowany po ostatniej wojnie, prawosławny monastyr. Mieści się w nim Muzeum Ikon, które jest obowiązkowym punktem każdej wyprawy. W miasteczku warto skosztować kresowej kuchni. Znajdziemy tu wiele interesujących zabytków, a także znany w Polsce i za granicą Teatr Wierszalin. Dalsza trasa prowadzi przez środek Puszczy Knyszyńskiej, objętej ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. prof. W. Sławińskiego. Na trasie warto zobaczyć także zabytki Gródka i Michałowa.

Czytaj więcej...

Szlak Przez Puszczę Knyszyńską

Szlak Przez Puszczę Knyszyńską

Typowy szlak krajobrazowy prowadzący przez ciekawe fragmenty Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, m.in.: obok Wzgórz Świętojańskich i rezerwatu Budzisk. W mijanych miejscowościach można zobaczyć liczne zabytki architektury. Szlak rozpoczyna się w Białymstoku. Zmierza w kierunku wschodnim i po około 17 km dociera do Królowego Mostu. Główna droga we wsi to aleja pamiątkowych drzew, w większości lip. W odległości 2 km położone jest Kołodno -niewielka puszczańska wieś w dolinie rzeki Płoski, założona około 1784 roku. W odległości 1 km od wsi znajduje się najwyższe wzniesienie w Puszczy Knyszyńskiej – Góra św. Jana (209 m n.p.m.). Wzgórza Świętojańskie dzielą doliny rzek Supraśli i Płoski, znajduje się tu (na górze św. Jana) głaz z tablicą pamiątkową oraz stara sosna z krzyżem – symboliczne miejsce kaźni powstańców z 1863 roku. Szlak przechodzi przez most na Płosce, mija samotne zabudowania gajówki Pałatka, prowadząc leśną drogą wśród pięknego starodrzewu dochodzi do zabudowań Cieliczanki. Jest to niewielka wieś położona u ujścia Starzynki do Supraśli. Po ominięciu mostu trasa podąża w kierunku północno-zachodnim do Supraśla, a następnie przez Podsupraśl do siedziby Nadleśnictwa Supraśl. Z szosy do Krynek skręca się w lewo do rezerwatu Budzisk. Dalej leśnymi drogami prowadzi do Czarnej Białostockiej. Warto tu obejrzeć ciekawy kościół pw. Świętej Rodziny. W jego wystroju wykorzystano drewno i kilkaset poroży zwierzyny łownej.

Czytaj więcej...