Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Żubry


Opis:

W lasach Puszczy Knyszyńskiej przebywa ponad 150 sztuk tych największych europejskich ssaków.

Król Puszczy i jednocześnie największy ssak lądowy w Europie. Gatunek, który prawie utraciliśmy występuje obecnie w Polsce w kilku miejscach, w tym w lasach Puszczy Knyszyńskiej. Tutaj wolne stado liczy około 150 osobników.
Żubr to ogromne, masywne zwierzę. Dorosły samiec waży średnio 700 kg, a samica 450 kg. Mimo swoich gabarytów jest w stanie poruszać się z prędkością 60 km/h i z miejsca przeskoczyć dwumetrowy płot.
Preferowane środowisko bytowania to bogate lasy liściaste i mieszane, które w sezonie wegetacyjnym oferują obfitość pożywienia i łatwy dostęp do wody. Okresowo żerują również w iglastych borach mieszanych. Chętnie wykorzystują też otwarte łąki i polany śródleśne. Żubr zjada nawet 60 kg biomasy dziennie, a żerowanie zajmuje mu od 50 do 80 % czasu od wschodu do zachodu Słońca.
Obserwacje żubrów zalecamy w okresie zimowym. Zwierzęta gromadzą się wtedy w duże stada, żerując na otwartych przestrzeniach i oziminach. Takie stado może liczyć nawet kilkadziesiąt osobników. Obrzeża Puszczy Knyszyńskiej w okolicach Szudziałowa, Krynek i Ostrowia Północnego to potencjalne miejsce do zrobienia pięknych fotografii z imperatorem puszcz. Pamiętajmy jednak, aby zachować ostrożność. Jak każde dzikie zwierzę żubr może poczuć się zagrożony. Nie powinniśmy zbliżać się na odległość mniejszą niż 50 m. Gatunek jest pod ścisłą ochroną.

Zobacz również: