Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Tradycyjna architektura drewniana w Raduninie


Opis:

Jeden z ważniejszych aspektów krajobrazu kulturowego. W Raduninie zobaczymy tradycyjne budownictwo drewniane oraz ornamenty zdobnicze.

To już ostatnia chwila, aby zobaczyć tradycyjną, drewnianą zabudowę wsi. Typowy dla Puszczy Knyszyńskiej, jak i całego Podlasia, układ przestrzenny to ulicówka. Jak żołnierze prawie wszystkie domy stoją zwrócone szczytową częścią ku drodze. W zagrodach szukajmy również starych stodół, chlewów, spichrzy i obór. Budynki mieszkalne i gospodarcze to wciąż największa grupa obiektów zabytkowych w całej Puszczy Knyszyńskiej i jej okolicach. Większość z nich pochodzi z pierwszej połowy XX w.
Wisienką na torcie są niezwykłe zdobienia architektoniczne, które wyszły spod rąk doświadczonego snycerza. Ażurowe nad- i podokienniki, wiatrownice, listwy podokapowe i detale naroży sprawiają, że domy wyglądają jak z bajki.
I jeszcze piękne, przydomowe ogródki – pełne kolorów, zapachów i kształtów.
Te charakterystyczne elementy krajobrazu kulturowego z dnia na dzień mogą zniknąć z naszej przestrzeni. Warto więc przytrzymać się i zachować w pamięci obrazy z Radunina. Może nam w tym pomóc możliwość zamieszkania w jednym z tradycyjnych, puszczańskich, drewnianych domków: http://www.wiespodlaska.pl/korolowa-chata/radunin-35/.
Niezwykły urok oraz duch tego miejsca na pewno pozwoli nam zwolnić życiowe tempo, przenieść się wstecz w czasie i przeżyć niezwykłe chwile.

Zobacz również: