Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Dom, ul Kościelna 6


Opis:

Budynek mieszkalny stanowiący przykład podlaskiego drewnianego budownictwa 2. poł. XVIII w. i tradycyjnego rzemiosła ciesielskiego.

Dom wzniesiony w 2. poł. XVIII w. Początkowo należał do rodziny Klattów przybyłej z Niemiec w czasie zaboru pruskiego, następnie był zamieszkany przez rodziny Bartkiewiczów i Piaseckich, którzy zapisali się szczególnie w historii tego miejsca. Piaseccy zbierali pamiątki i dokumenty związane z historią Knyszyna. Budynek nie ucierpiał podczas wojen, remontowany był na bieżąco. Ostatnią właścicielką domu była Cecylia Piasecka. W 2009 r. po jej śmierci, dom przeszedł na własność gminy. Przeprowadzono w nim gruntowny konserwatorski remont. W 2011 r. dom z wyposażeniem został otwarty dla zwiedzających. Obecnie pełni funkcję izby regionalnej z ekspozycją zbiorów etnograficznych. W 2011 r. dom zajął I miejsce w Konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Wiejskiego Budownictwa Drewnianego w Województwie Podlaskim.
Budynek usytuowany w centrum miasta, w linii zabudowy pn. pierzei ul. Kościelnej, ustawiony kalenicowo. Szerokofrontowy, frontem skierowany na południe. Budownictwo ludowe.

Zobacz również: