Województwo Podlaskie

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego

Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich


Opis:

Główną ideą Centrum jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego polskich Tatarów. W siedzibie znajduje się niewielkie muzeum oraz izba historyczna.

W Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej Tatarów Polskich zobaczysz cząstkę podlaskiego Orientu. Bogate, autentyczne i wyjątkowe zbiory muzealne pokazują dziedzictwo historyczne i kulturowe lokalnej społeczności tatarskiej. Centrum prowadzone jest przez czynną Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Kruszynianach złożoną z potomków rodów tatarskich zamieszkujących Podlasie.
Centrum powstało dzięki staraniom muzułmańskiej gminy wyznaniowej w Kruszynianach, przy wsparciu środków unijnych, dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz darowizny od rządu Kuwejtu. Budowę rozpoczęto we wrześniu 2014 r. a uroczyste otwarcie placówki miało miejsce w listopadzie 2015 r.
Izbę historyczną i muzeum można zwiedzać nieodpłatnie. Warto tu zajrzeć w trakcie wydarzeń oraz imprez kulturalnych. Jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych jest Sabantuj – święto ludowe odbywające się po zasianiu pół, inaczej nazywane Świętem Pługa.

Zobacz również: